Wood on Wall är ett Helsingborgsbaserat företag som brinner för att ditt hem skall vara en plats där du ska trivas. Man har egen lokal produktion där akustikpanalern varsamt tillverkas för hand, vilket gör att man kan säkerställa att de produkter vi levererar alltid håller högsta klass. Deras akustikpaneler, som bygger på funktion, design, kvalitet och hållbarhet, bidrar inte bara till att ge ditt hem exklusivitet och värme utan även till att vi får en mer hållbar värld. WoW arbetar aktivt för att skapa ett miljötänk som ska genomsyra alla delar av vår verksamhet. Allt trä kommer från FSC-certifierade leverantörer som tar stor hänsyn till miljö och sociala förhållanden. Deras specialutvecklade akustikfilt tillverkas till 100% av återvunnen plast från främst PET-förpackningar men även av plast som samlats upp från världens hav.
Akustikpanelerna, som monteras enkelt med dold infästning, ger oändligt med designmöjligheter för att skapa din egna ribbvägg och/eller ribbtak, samtidigt som dem har fantastiska akustiska egenskaper. 
Wood on Walls akustikpaneler är testade på RISE forskningsinstitut. Monterar man deras akustikpanel på 45 mm regel med isolering bakom når man upp till ljudklass A vilket är den bästa ljudklassen som finns och motsvarar mycket goda ljudförhållanden.
Monterar du akustikpanelen direkt på vägg uppnår den ljudklass D vilket även det ger en klar förbättring av ljudmiljön.
Panelerna finns i 7 olika träslag, naturlig ek, ljus ek, vitlackad ek, grålackad ek, valnöt, ask och teak. (teak kostar extra och finns bara i 2400*600 mm)
Hos Akkelis Audio kan vi hjälpa dig planera ditt Wood on Wall projekt och beställa de produkter du behöver. Vi har produkter i butiken på display och demo.