Avantgarde Opus 1 är en ny, kompakt och helaktiv golvhögtalare från den tyska high-end ljudtillverkaren Avantgarde Acoustic. Vi hoppas ha fått våra första par i slutet av januari 2026.
Högtalaren har en minimalistisk design och är en av den mest kompakta helaktiva högtalaren i sortimentet..
Opus 1 är byggd kring ett enda bredbandigt, sfärisk horn på 13,8 tum (35 cm) som täcker mellan- och högfrekvensområdet från 700 till 20 000 Hz, vilket eliminerar behovet av övergångar i det känsligaste frekvensområdet.
Opus 1 har ett 1-tums kompressionsdrivsteg med ett ultralätt ringmembran för diskanten samt en 10-tums baselement med 250 W förstärkning för basen. För basdelen finns en DSP funktion som man kan göra rumsanpassningar som optimera högtalarna i de flesta rum.
Högtalaren är fullt aktiv, vilket innebär att förstärkare är inbyggda. Diskant/mellanregistret drivs av en 10 W klass A-förstärkare (med 1 W ren klass A), medan basen hanteras av ett 250 W klass D-steg
Lådan är en hybriddesign som kombinerar en låda i MDF och en front i borstad aluminium.
Målet med Opus 1 är att erbjuda en ren, snabb och naturlig ljudupplevelse som är lättplacerad i olika hemmiljöer, utan att kompromissa med märkets välkända hornprestanda.
Opus 1 rekommenderas i rum från 15 kvm till 100 kvm.
Som grund kommer Avantgarde Opus 1 med samma färg på hornet som på lådan, men vi försöker lösa andra kombinationer om du vill kombinera svart och vitt på andra sätt.
Height 110 cm (spikes + 2.5 cm)
Width 35 cm (32.5 cabinet only)
Depth 36 cm
Standard back tilt (without spikes) 2.7° (adjustable by spikes)
Weight 39 kg