Om drömmer är en Thorens TD 124 DD men budgeten inte riktigt räcker till så är den nya Thorens TD 403 DD skivspelaren för dig. Man kan säga att det är en nedbantad TD 124.
Thorens TD 403 DD är en komplett direktdriven skivspelare med 22 mm tjock aluminiumtalrik på 1,4kg.
TP 150 tonarm som även används i den nya TD 1500 modellen, en lite förenklad version av armen från toppmodellen TD 124 DD
Thorens TD 403 DD kommer med en förinstallerad Ortofon 2M blå pickup. Pickupskalen är löstagbart och alla Ortofonskal passar om du skulle vilja ha flera pickuper förmonterade i olika skal eller varför inte en SPU eller en Ortofon 2M PnP.
403 modellen finns i antingen högblank valnöt eller högblank svart utförande och sidan på skivtallriken är i borstad aluminium vilket ger ett sobert och exklusivt utseende. Ett par dämpande gummifötter håller upp enheten samtidigt som de ger vibrationsdämpande fundament. Ett lock ingår också så att skivtallriken hållas dammfri.
I en direktdriven skivspelare är skivtallriken direkt kopplad till motorn (dvs ingen rem) och får den att snurra. Den här typen av drift ger en bättre precision med snabbare start / stopp och kraftigare vridmoment.
EGENSKAPER
Manuell skivspelare
Drivning: Direktdrivning
Elektronisk kontrollerad DC motor
Klarar 33-1/3, 45 varv
Pickup Ortofon 2M Blå
Tonarm TP150
Anti-Skating: Ja
ANSLUTNINGAR - DATA - MÅTT
2xRCA
Separat Jordanslutning
Bredd 42cm Höjd 15cm Djup 36cm
Vikt 7.2 kg
Dammlock medföljer
Bruksanvisning, strömdel medföljer
Strömförbrukning i Standby läge 0.5 watt
2 Års Garanti